05 sty 2023

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

VIII Liceum Ogólnokształcące i Przedszkole Miejskie nr 41 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach, otrzymały wsparcie finansowe na obecny rok szkolny, w ramach Rządowego Programu: Priorytet 3 – “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025″.

Liceum otrzymało wsparcie finansowe, w kwocie 12 000 zł, na Kierunek interwencji 3.2. zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 15 000 zł. Zostały zakupione książki, będące nowościami wydawniczymi, lektury, książki o najnowszej historii Polski i Europy, a także elementy wyposażenia biblioteki szkolnej takie jak: lampy, maty, pufy, poduszki do siedzenia, 3 regały na książki. Ze środków przeznaczonych na promocję czytelnictwa zostało zorganizowane, spotkanie autorskie z pisarzem-Panem Wojciechem Chmielarzem oraz zostały zakupione książki na nagrody i materiały plastyczne do konkursów. Działania promujące czytelnictwo-konkursy dla młodzieży, będą kontynuowane do końca roku szkolnego 2022/2023.

Dzięki realizacji programu wzrosła liczba wypożyczeń z biblioteki szkolnej, uczniowie VIII Liceum często i z ochotą przychodzą do biblioteki, zarówno na przerwach jak i podczas okienek, przed lekcjami i po lekcjach. Chętnie biorą udział w różnorodnych działaniach organizowanych przez nauczyciela bibliotekarza – konkursach, akcjach czytelniczych, klubie czytelniczo-dyskusyjnym.

Przedszkole otrzymało wsparcie finansowe w kwocie 3 000 zł a wartość całej inwestycji wyniosła 3 750 zł. Ze środków zakupiono książki dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W ramach realizacji programu zostały zorganizowane konkursy czytelniczo-plastyczne i pokonkursowe wystawy prac dzieci. Odbyły się akcje promujące czytelnictwo takie jak m.in..: “Dzień Pluszowego Misia”, “Dzień Postaci z bajek”. Uczniowie Przedszkola wraz z Wychowawcami odwiedzali bibliotekę szkolną.

Dzięki realizacji programu w Przedszkolu Miejskim 41, podniosła się jakość prowadzonych zajęć dydaktycznych. Dzieci mają możliwość poszerzania wiedzy i zainteresowań. Poprzez dobór odpowiedniej literatury, dzieci i ich rodziny są zachęcane do czytania w domu i korzystania ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kształtowana jest również umiejętność samodzielnego doboru książek, zgodnie z zainteresowaniami i potrzebami i doskonalona umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji w książkach.