29 cze 2022

Zajęcia edukacyjne nt. Poszukiwań i identyfikacji IPN oraz Podziemia Niepodległościowego w Gliwicach

0 Komentarzy

Misją Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN jest „poszukiwanie miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie państwa polskiego, a zwłaszcza tych, które straciły życie wskutek walki z narzuconym systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych lub czystek etnicznych (…)”.

15 czerwca 2022 r. klasa IID liceum wzięła udział w pilotażowym przedsięwzięciu przygotowanym przez Pana Adama Kondrackiego, Specjalisty do spraw Poszukiwań i Identyfikacji w IPN Katowicach. Uczniowie naszej szkoły poznali tragiczną historię Józefa Wawrzyńczyka ps. „Pepik” – żołnierza Armii Krajowej, który od września 1945 r. działał w grupie dywersyjnej Rocha Koziołka ps. „Odra”, a następnie Komendzie Powiatowej Konspiracyjnego Wojska Polskiego o kryptonimie „Leśniczówka”. Brał udział w akcjach zaopatrzeniowych i zbrojnych. Aresztowano go 20 lutego 1946 r. w Gliwicach i poddano brutalnemu śledztwu. 31 sierpnia 1946r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na rozprawie na sesji wyjazdowej w Rybniku skazał Józefa Wawrzyńczyka na karę śmierci, którą wykonano 11 grudnia 1946 r. w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Szczątki Józefa Wawrzyńczyka odnaleziono dopiero we wrześniu 2018 r. podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach. Losu Wawrzyńczyka uniknął Henryk Thiele, komendant Straży Pożarnej w Gliwicach, który ukrywał go w mieszkaniu w Gliwicach przy ulicy Banacha 7. Thiele został wprawdzie skazany na śmierć, ale karę złagodzono do 10 lat pozbawienia wolności (odsiedział 5 lat).

Młodzież przemierzyła Gliwice śladami w/w osób od Inkubatora Przedsiębiorczości PŚL przy ulicy Banacha, Straż Pożarną po Sąd Rejonowy przy ulicy Siemieńskiego. Spotkanie to było wstępem do kolejnych zaplanowanych na przyszłe lata nauki w VIII LO.

[do góry]
Skip to content