03 gru 2021

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

W dniu 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W ZSO nr 5 w Gliwicach ten dzień był, jest i zawsze będzie dniem wyjątkowym, ponieważ bliskie są nam dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami, które uczą się w naszej szkole.

W tym dniu w szkole odbyło się wiele ciekawych zajęć z wychowawcami. Uczniowie klasy 2 a wraz z panią Małgosią zrobili piękny plakat, na którym napisali życzenia od serca dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami. W klasach starszych odbyły się zajęcia edukujące i uwrażliwiające na potrzeby niepełnosprawnych. Szkolny Wolontariat zorganizował zbiórkę nowych pluszaków dla dzieci z Zespołem Dawna z fundacji Tośka i przyjaciele. To jest dzień, w którym pamiętamy i jesteśmy wrażliwsi. Chcemy, aby osoby z niepełnosprawnościami czuły się z nami dobrze  zawsze. Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my oraz że chcą być traktowani na równi z osobami pełnosprawnymi.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy ludzi w życie społeczne. Obchody tego Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia, społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego. Ważnym aspektem tego dnia jest uwrażliwienie wszystkich na potrzeby osób niepełnosprawnych, w pełni ich akceptując i pozostając otwarci na wspólną pracę i zabawę.