12 cze 2018

XVI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Poezja czasów wojny i okupacji”

29 maja 2018 r. w Izbie Pamięci Armii Krajowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. AK w Gliwicach odbył się XVI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Poezja czasów wojny i okupacji”.

Konkurs objęli honorowymi patronatami: Prezydent Miasta Gliwice – Pan Zygmunt Frankiewicz i Dyrektor Delegatury w Gliwicach – Pan Jacek Tarkota.

Wzięło w nim udział trzydzieścioro recytatorów z siedemnastu szkół podstawowych i gimnazjów z Gierałtowic, Gliwic, Knurowa, Paniówek, Przyszowic i Toszka.

Wśród zaproszonych Gości znaleźli się:

• Weteran Walk o Niepodległość Polski, Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Oddziału Gliwice – Pani Maria Kulig-Gedliczka,
  • Przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK – Oddziału Gliwice –

Pan Józef Michalik,

• Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – Oddziału Gliwice – Pan Wojciech Radomski,
  • Dyrektor ZSO nr 5 im. AK w Gliwicach – Pan Piotr Badocha.

Gości przywitali uczniowie klasy III „s” Gimnazjum Sportowego Oskar Wala i Dariusz Sulma, a konferansjerkę prowadziły uczennice klasy II „a” Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 Daria Czajkowska i Wiktoria Ozych. Zdjęcia wykonywał uczeń klasy III „b” Mateusz Ceglarz.

Recytatorzy prezentowali teksty polskich poetów czasów wojny i okupacji.

Komisja konkursowa w składzie:

• Wiesława Kowal – polonistka Zespołu Szkół nr 1 w Knurowie, jako przewodnicząca,
  • Antonina Dziuban – polonistka V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach,
  • Wojciech Radomski – Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – Oddziału Gliwice

przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce

• Kaja Buraczyńska, Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Pawła II w Gliwicach (Władysław Broniewski, Ballady i romanse)

II miejsce

• Emilia Penkała, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach (Tadeusz Gajcy, Pieśń murów)

III miejsce

• Julia Majewska, Szkoła Podstawowa nr 39 im. Obrońców Pokoju w Gliwicach (Józef Szczepański, Dziś idę walczyć – Mamo!)

wyróżnienia

• Agata Kozłowska, Gimnazjum nr 3 w Przyszowicach (Krzysztof Kamil Baczyński, Pocałunek)
  • Zuzanna Munzer, Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 15 w Gliwicach (Leopold Staff, Pierwsza przechadzka)

wyróżnienie specjalne SPAK-u – Oddziału Gliwice

• Łukasz Lis, Gimnazjum nr 9 w Gliwicach (Kazimierz Wierzyński, Powstaniec)

Tytuł Recytatora Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

• Zuzanna Maciejczak, Miejskie Gimnazjum nr 3 w Knurowie (Krzysztof Kamil Baczyński, Spojrzenie)

Laureatów i wyróżnionych recytatorów do konkursu przygotowały: p. Joanna Czekańska, p. Edyta Wilewska-Sosna, p. Mirella Domaradzka, p. Aneta Marek, p. Joanna Paleta, p. Antonina Dziuban, p. Wiesława Kowal.

Uczestnikom, opiekunom i organizatorom konkursu podziękowania złożyli:

Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Oddziału Gliwice – Pani Maria Kulig-Gedliczka, Przewodnicząca Jury – Pani Wiesława Kowal i Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. AK w Gliwicach – Pan Piotr Badocha.

Organizatorzy konkursu:

mgr Małgorzata Kupisz
                                               mgr Anna Mazurkiewicz

XVI Powiatowy Konkurs Recytatorski (pdf)