08 cze 2010

II Dzień Praw Zwierząt

Już po raz drugi obchodzimy w Gimnazjum nr 2 w Gliwicach „Dzień praw zwierząt”. Z tej okazji zorganizowałyśmy trzy konkursy, w których mogła brać udział cała młodzież naszej szkoły:

1.Konkurs fotograficzny „Nasi milusińscy”, w którym młodzież za pomocą zdjęć mogła pochwalić się swoimi zwierzakami.

2.Konkurs literacki „Nasze ukochane zwierzaki”, w którym uczniowie w dowolnie wybranej przez siebie formie literackiej (wiersz, opowiadanie, reportaż itd.)mogli opisać swoje pasje i przygody ze zwierzakami.

3. Konkurs plastyczny na plakat promujący Dzień Praw Zwierząt, który przypada na 22 maja.

Nagrody zakupiłyśmy z funduszy przekazanych przez Urząd Miasta w Gliwicach w kwocie 200 złotych.

Laureatami konkursu zostali:

Konkurs fotograficzny:

I miejsce Natalia Krasińska z klasy II a

II miejsce Karolina Kozik z klasy II c

III miejsce Sonia Superson z klasy III b

Wyróżnienia otrzymali: Elżbieta Burda z klasy II c oraz Agnieszka Ciepiela klasa III b

Konkurs literacki:

I miejsce Artur Sowa z klasy I a

II miejsce Jakub Romańczyk z klasy I a

III miejsce Katarzyna Stanek z klasy III c

Wyróżnienia otrzymali: Martyna Kuźnik z klasy I a oraz Anita Michalska z klasy I a

Konkurs plastyczny:

I miejsce Adrianna Szlosar z klasy III c

II miejsce Marta Mandrak z klasy II c

III miejsce Weronika Walczuk z klasy III c

Wyróżnienia otrzymali: Piotr Malżycki z klasy III a oraz Mateusz Stemplewski z klasy I b

Przez cały rok szkolny prowadziłyśmy dwie akcje na rzecz pomocy zwierzętom:

Zbiórka karmy dla dwóch schronisk dla zwierząt bezdomnych w Gliwicach oraz Zabrzu-Biskupicach.

W ramach akcji „Zbieraj makulaturę – ratuj konie” zbieramy puszki, a uzyskane pieniądze przekazujemy do Klubu Gaja. W tym roku szkolnym przekazałyśmy na ten cel 191 złotych.

W terminie 24-31 maja przeprowadziłyśmy we wszystkich klasach (ok. 261 uczniów) naszego Gimnazjum lekcje poświęcone wpływowi hodowli zwierząt na klimat, na których wykorzystałyśmy między innymi wiadomości z przesłanego przez Klub Gaja biuletynu.

W dniu 8 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów Dnia Praw Zwierząt, na którym Dyrektor naszej szkoły wręczył nagrody laureatom w/w konkursów.

Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane w specjalnie na ten cel przeznaczonych antyramach i będą na stałe zdobić korytarze oraz przypominać uczniom o zwierzętach do przyszłorocznych obchodów.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Gliwicach w towarzystwie swoich podopiecznych. Uczniowie mieli okazję posłuchać o „Programie Lira” realizowanym w tym schronisku. W ramach tego autorskiego programu psy uczone są zasad posłuszeństwa i współpracy z przyszłymi opiekunami. Zajęcia te pomagają również zwierzętom odbudować zaufanie do człowieka i pogłębić radość w obcowaniu z ludźmi, dzięki czemu mają większą szansę na adopcję.

Izabela Drdzeń

Agnieszka Złotek-Janiec